Ankara Esenboğa Havalimanı Ne Zaman Yapıldı

Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ili. Nüfusu 2018 itibarıyla 5.503.985 kişidir. 1955 yılında, Ankara’ya Esenboğa adında bir havalimanı kuruldu. Bugün Ankara’daki havalimanından tanıdığıımız isim Esenboğa, aslında Timur’un komutanlarıdan birinin adıydı.Birçok kurum ve kuruluşun yer aldığı Türkiye’nin başkenti Ankara, tarihi yansıtan mimarileriyle de gerek diplomatik gerek ise turistik anlamda her yıl Esenboğa Havalimanı araç kiralama yoluyla gelen birçok insana ev sahipliği yapıyor. Güvercinlik Havaalanı Ankara`nın 10 km batısında yer alan ilk havaalanı ilk teknik bakım merkezi olmuştur. Ankara’da ilk uçuşlar; 1912 yılında ilk ticari havaalanı olarak Ankara Güvercinlik’te terminal olarak kullanılan tek çadırla hizmete girmiştir.

Türkiye’nin iç ve dış hatları bir arada bulunduran ilk havalimanı olan Esenboğa, yolcu trafiği açısından ülkenin en büyük dördüncü havalimanıdır. Uluslararası Havalimanları Konseyi –Avrupa (ACI-Europe) 2009’da Ankara Esenboğa Havalimanı’nı, “5-10 milyon yolcu” kategorisinde “en iyi havalimanı” seçmiştir.

Ankara başkent olunca; yeni başkenti Avrupa’ya bağlanmasını teminen, 20 Mayıs 1933’de Hava Yolları Devlet İşletmesi kuruluncaya kadar, kayıtlarda tarifeli sefer yapan bazı yabancı şirketler olmuştur: İlk ticari hava hizmetine 14 Şubat 1924 tarihinde, İstanbul’dan Ankara’ya deneme amaçlı, ilk kez bir yolcu uçağı seferi yapılmıştır. Junkers F-13 tipi bir uçak, 4 yolcusu ile uçuşunu yaklaşık 3 saatte tamamlamış ve bugün Gazi Üniversitesinin yer aldığı Yenimahalle deki düz alana iniş yapmıştır. Sonrasında “Ankara Hava İstasyonu” olarak anılmaya başlanan bu alan 9 yıl boyunca kullanıldı.

Türkiye’nin yolcu trafiği bakımından en büyük 4. havalimanı konumunda. Havalimanının 2016 yılında ağırladığı yolcu sayısı: 13 milyon. Şehir merkezine 28 kilometre mesafedeki Ankara Esenboğa Havalimanı, Akyurt ilçe sınırları içerisinde yer alıyor.

Çevreye duyarlılık, kalite, güvenlik ve operasyon becerisi kriterlerine göre değerlendirilen Ankara Esenboğa Havalimanı; 2009 yılında, Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI Europe) tarafından “5-10 milyon yolcu” kategorisinde “En İyi Havalimanı” seçilmiş.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz