Antalya Havalimanı Uçuş Seferleri Ne Zaman Yapıldı

Antalya, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehirlerdendir. Antalya Havalimanı, Türkiye’nin Akdeniz kıyısıdaki başlıca turizm ve tatil merkezi olan Antalya’nın şehir merkezinin 10 km doğusunda yer almaktadır. Büyük ve modern havalimanı, özellikle yaz aylarında Türkiye’nin güney sahillerine gelen milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Yolcu trafiğine göre Avrupa’nın en kalabalık havalimanları listesine göre Avrupa’nın 14. en yoğun havalimanıdır. Türkiye’deki Havaalanları İstatistiklerinin 2015 verilerine göre, toplam yolcu trafiği bakımından üçüncü havalimanıdır.

İlk terminalinin yapımına 1996’da Bayındır Holding tarafından başlanan havalimanı, 1 Nisan 1998’de hizmete girmiştir. 1999’da Fraport AG ile Bayındır Holding ortaklık anlaşması imzalamışlar, ve o tarihten itibaren Fraport AG Terminal 1’i işletmektedir. Havalimanı şu an 2. bir terminale daha sahiptir ve Terminal 2 de Eylül 2009’a kadar Çelebi Holding ve IC Holding ortaklığı tarafından işletilmiştir.

2009 Eylül tarihinden itibaren IC Holding ile Fraport AG ortaklığı ile bütün dış hatlar işletilmeye başlanmıştır. 2011 yılında “10-25 milyon yolcu” kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz