8.8 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana Sayfa HAVALİMANLARI Gaziantep Havalimanı Hakkında Bilgi

Gaziantep Havalimanı Hakkında Bilgi

Gaziantep ya da eski ve halk arasındaki kısa adıyla Antep Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık dokuzuncu, şehir merkez nüfusuyla en kalabalık 6. şehri. 2020 sonu itibarıyla 2.101.157 nüfusa sahiptir.

Türkiye Havalimanlarının işletilmesi ile Türkiye Hava Sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir. Türk Sivil Havacılık sektörünün altyapısını oluşturan tesis ve donanımıyla, 1933 yılından bu yana değişik isim ve statülerle hizmetlerini yürütmekte olan kuruluş, 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Ana Statüsü çerçevesinde 1984 yılından itibaren faaliyetlerini Kamu İktisadi Teşebbüsü olarak sürdürmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü; tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk, sorumluluğu sermayesi ile sınırlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili ve en son hukuki düzenlemeyle hizmetleri imtiyaz sayılan bir Kamu İktisadi Kuruluşudur.

Kuruluşun Ana Statüsü ile belirlenen amaç ve faaliyet konuları ise; Sivil havacılık faaliyetlerinin gereği olan hava taşımacılığı, havalimanlarının işletilmesi, meydan yer hizmetlerinin yapılması, hava trafik kontrol hizmetlerinin ifası, seyrüsefer sistem ve kolaylıklarının kurulması ve işletilmesi, bu faaliyetler ile ilgili diğer tesis ve sistemlerin kurulması, işletilmesi ve modern havacılık düzeyine çıkarılmasını sağlamaktır. Üstlenmiş olduğu görevlerini uluslararası sivil havacılık kural ve standartlarına göre yapmak zorunluluğunda olan DHMİ Genel Müdürlüğü bu doğrultuda; uluslararası hava ulaşımında can ve mal emniyetini sağlamak ve düzenli ekonomik çalışma ve gelişmeyi temin maksadıyla yürürlüğe konulan Sivil Havacılık Anlaşmasına göre kurulan “Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO-International Civil Aviation Organization) üyesidir. Ayrıca DHMİ, EUROCONTROL ve ACI (Airports Council International) başta olmak üzere ilgili uluslararası kuruluşların da üyesidir. DHMİ Genel Müdürlüğünce hizmet verilen uçak ve yolcu trafiklerinde son yıllarda önemli artışlar meydana gelmiştir. ​

Genel Bilgiler

Bulundugu Şehir : Gaziantep
Hizmete Giriş Yılı : 1976
Havalimanı Statüsü : Sivil
ICAO Kodu : LTAJ
IATA : GZT
Trafik Tipi : İç / Dış Hat
Terminal Binasi Toplam Büyüklüğü : 72.593 m2
Coğrafi Koordinatları ​ : 36°56`52″N, 37°28`44″E​

İletişim Bilgileri
DHMİ Gaziantep Havalimanı
Adres: Sazgın Mahallesi, Gaziantep Havaalanı, 27900 Oğuzeli/Gaziantep
Telefon: 0342 582 11 11
Faks: 0342 582 10 11
E-Posta: infogaziantep@dhmi.gov.tr

Elektronik Servisler

​Gaziantep Havalimanı kule hizmetlerinin verilebilmesinin teknik alt yapı, bakım, arıza giderme ve işletmesi sağlanmaktadır. ​

Bu kapsamda, havada ve yerde uçaklar arasındaki ayrımların yapılabilmesi, uçakların yerde ve havada çarpışmalarının önlenmesi, uçakların manialardan emniyetle geçmelerinin ve her geçen gün artan Hava Trafiğinin devam ettirilebilmesi için uluslararası havacılık standartlarında Elektronik sistemler kullanılmaktadır.

Kullanılan Elektronik sistemleri genel olarak; Hava/Yer, Yer/Yer Haberleşme Sistemleri, Radar Sistemleri, Seyrüsefer Sistemleri ve bu sistemlerden alınan verilerin işlendiği sistemlerdir.

Bu sistemler spesifik olarak CNS (Communications, Navigations, Haberleşme, Seyrüsefer) hizmetlerinin verilmesinde kullanılan VCS, VHF/UHF, ILS, VOR, DME, NDB, vb. olarak anılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz