8.8 C
İstanbul
Pazar, Ağustos 14, 2022
Ana Sayfa HAVALİMANLARI Giresun Havalimanı Ne Zaman Yapıldı

Giresun Havalimanı Ne Zaman Yapıldı

Ordu-Giresun Havalimanı, Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında inşa edilmiş sivil kategorideki havalimanıdır. 22 Mayıs 2015’te hizmete açılmıştır. Türkiye’de ve Avrupa’da deniz üzerine inşa edilen ilk ve tek havalimanıdır. Yılda 3 Milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü; tüzel kişiliğe sahip, faaliyetlerinde özerk, sorumluluğu sermayesi ile sınırlı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile ilgili ve en son hukuki düzenlemeyle hizmetleri imtiyaz sayılan bir Kamu İktisadi Kuruluşudur.

Kuruluşun Ana Statüsü ile belirlenen amaç ve faaliyet konuları ise;

Sivil havacılık faaliyetlerinin gereği olan hava taşımacılığı, havalimanlarının işletilmesi, meydan yer hizmetlerinin yapılması, hava trafik kontrol hizmetlerinin ifası, seyrüsefer sistem ve kolaylıklarının kurulması ve işletilmesi, bu faaliyetler ile ilgili diğer tesis ve sistemlerin kurulması, işletilmesi ve modern havacılık düzeyine çıkarılmasını sağlamaktır.

Üstlenmiş olduğu görevlerini uluslararası sivil havacılık kural ve standartlarına göre yapmak zorunluluğunda olan DHMİ Genel Müdürlüğü bu doğrultuda; uluslararası hava ulaşımında can ve mal emniyetini sağlamak ve düzenli ekonomik çalışma ve gelişmeyi temin maksadıyla yürürlüğe konulan Sivil Havacılık Anlaşmasına göre kurulan “Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO-International Civil Aviation Organization) üyesidir. Ayrıca DHMİ, EUROCONTROL ve ACI (Airports Council International) başta olmak üzere ilgili uluslararası kuruluşların da üyesidir.

DHMİ Genel Müdürlüğünce hizmet verilen uçak ve yolcu trafiklerinde son yıllarda önemli artışlar meydana gelmiştir. ​

Genel Bilgiler

Bulundugu Sehir :
Ordu
Hizmete Giris Yili : 2015
Havalimanı Statüsü : Sivil
ICAO Kodu : LTCB
IATA : OGU
Trafik Tipi : Iç Hat-Dis Hat
Cografi Koordinatları : 40°58’02?K – 38°04’55?D
Terminal Binasi Toplam Büyüklügü : 20.250m2​

DHMİ Ordu Giresun Havalimanı Müdürlüğü

Adres: Hoşköy Mah. Ordu Cad. NO:28/52 GÜLYALI/ORDU
Telefon: 0452 226 28 52
Faks: 0452 226 28 35
E-Posta: infoordugiresun@dhmi.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz