Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı Açılış Tarihi

Yüksekova, Hakkâri ilinin üç ilçesinden birisi ve bu ilçenin yönetim merkezi olan şehirdir. Türkiye’nin Hakkâri iline hizmet veren havalimanı. Yüksekova ilçe sınırları içindedir. Havalimanına Müslüman lider Selahaddin Eyyubi’nin adı verildi. Selahaddin Yusuf bin Eyyub, Mısır ve Suriye sultanı, Eyyubi hanedanının kurucusu olan hükümdar. Hakkari merkeze 65 kilometre uzaklıktaki havalimanı, 2 milyon metrekare alana kurulu. Yüksekova’ya 5 km mesafedeki havaalanı yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli. Sınır kentin dünyaya açılan penceresi konumu ile büyük önem taşıyan ünlü komutan Selahaddin Eyyubi’nin adını taşıyan Havalimanı 2015 ten bu yana hizmet veriyor. Yapımı beş yıl süren havalimanı için 102 milyon harcandı. Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, Türkiye’nin 55. havalimanıdır.

2010 yılında yapımına başlanan Havalimanı 26.05.2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla muhteşem bir törenle hizmete açıldı. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulan Havalimanı Yüksekova Merkeze 5 km Hakkari’ye ise 79 km mesafededir. Bölge açısından stratejik öneme sahip olan Havalimanı İranın 5 milyon nüfuslu Urmiye kentine 50 km uzaklıkta İran’a açılan Esendere sınır kapısına ise 40 km uzaklıktadır.

Hakkâri Yüksekova Selahattin Eyyubi Havalimanında dış hatlar bulunmamakta sadece iç hatlar terminali bulunmaktadır. İç hatlar Ankara ve İstanbul şehirleri arasında sefer sağlamaktadır. Yılda 1 milyon yolcu kapasitesi bulunmaktadır. 1 adet VIP salon ve açık otoparkı mevcuttur.

​Bulunduğu Şehir Hakkari
Hizmete Giriş Yılı 2015
Havaalanı Statüsü Sivil
ICAO Kodu LTCW
IATA YKO
Trafik Tipi İç Hat
Coğrafi Koordinatları 37°32′59″N 44°14′15″E

Adres: Çimenli, 30300 Karlı/Yüksekova/Hakkari
Kodu: YKO
Telefon: (0438) 300 33 33
Sunulan Hizmetler: Hakkari, Yüksekova

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz