İstanbul Havalimanı Adres Tarifi

İstanbul, Türkiye’de yer alan şehir ve ülkenin 81 ilinden biri. Ülkenin en kalabalık, ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan en önemli şehridir. İstanbul Havalimanı Türkiye’nin İstanbul şehrine hizmet veren bir uluslararası havalimanıdır. İstanbul Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde açılmasının ardından tam kapasite ile hizmete girmesine yönelik çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. 1953’ten bu yana sivil havaalanı olarak hizmet veren Atatürk Havalimanı’ndaki bütün uçuşlar 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren yeni İstanbul Havalimanı’ndan yapılmaya başlandı.

Yılda yaklaşık 200 milyon yolcuya hizmet verme kapasitesine sahip olan İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’un kuzeyinde bulunmaktadır ve Arnavutköy ilçesine bağlıdır. İstanbul Yeni Havalimanı ayrıca Türk Hava Yolları’nın ana operasyon merkezi olmuştur.

İstanbul’un üçüncü havalimanı Karadeniz sahiline Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 ha’lık Akpınar ve Yeniköy mahalleleri arasındaki alanda yapıldı. Alanın yüzde 80’i kamuya aitti. Diğer arsalar için kamulaştırma yapıldı. Atatürk Havalimanı ile İstanbul’un üçüncü havalimanının arası kuş uçuşu mesafeyle 35 km’dir. Eski kömür ocaklarının bulunduğu alan toprakla dolduruldu. Havalimanı inşaat aşamasında “İstanbul Yeni Havalimanı” olarak adlandırıldı.

Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasiteli olacak olan havalimanı, dördüncü aşamanın sonunda toplam 6 piste sahip olacak. Pist başı saatlik kapasitesi 19 iniş ya da kalkıştır. Pistlerin uzunluğu 3.500 metredir. Apronun kapasitesi 500 uçaktır. Havalimanı dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’e uygundur. Yolcu kapasitesi 90 milyon ila 150 milyon yolcu arasında olacaktır. Öngörülen 77 kilometre karelik alanı ile Dammam Kral Fahd Havalimanı ve üç ABD havalimanından sonra dünyanın beşinci büyük havalimanıdır. Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılan havalimanının tüm bağlantıları ile beraber maliyeti yaklaşık 10,2 milyar eurodur.

Türkiye’nin ilk havacılık, teknoloji ve uzay festivali olan Teknofest, 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde havalimanında gerçekleştirildi.

Resmî açılışı 29 Ekim 2018’de gerçekleştirilen havalimanının adı aynı gün İstanbul Havalimanı olarak açıklandı.

Sunulan Hizmetler: İstanbul
Adres: Tayakadın, Terminal Caddesi No:1, 34283 Arnavutköy/İstanbul
Kodu: IST
Telefon: 444 1 442
Açıldığı tarih: 5 Nisan 2019
Aktarma merkezi: Atlasglobal, Onur Air, Türk Hava Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz