İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANI

Menderes, eski adıyla Cumaovası, Türkiye’nin İzmir ilinin bir ilçesidir. İzmir, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehridir. Havalimanımız açılmadan önce bölgemizde gerek sivil ve gerekse askeri uçaklar için Çiğli Askeri Havaalanı hizmet vermekteydi. Türkiye’nin İzmir iline hizmet veren uluslararası havalimanıdır. Yakın zamana kadar Cumaovası olan ismi 1989 yılında alınan kararla Cumaovası Havaalanının isminin Adnan Menderes Havalimanı şeklinde değiştirilmesiyle ilçenin de adı Menderes şeklinde değiştirilmiştir.

80 ` li yıllarda ülke turizmine paralel olarak havacılık sektörünün süratle gelişmesi nedeniyle bölgemizde yeni bir sivil havalimanı inşa edilmesi ihtiyacı doğdu. Bu doğrultuda 17 Kasım 1987 tarihinde DHMİ Adnan Menderes Hava Limanı hizmete açıldı.Dönemin şartlarına uygun olarak inşa edilen havalimanımızda ilerleyen yıllarda özel havayolu şirketlerinin kurulması ve uçuşlarına başlaması nedeniyle terminal ve apron kapasite yetersizliği kendini göstermeye başladı. Bu bağlamda yeni dış hatlar terminali, iç hatlar terminali ve ilave apron yapımıyla söz konusu sıkıntılar aşılmış oldu. Web sayfamız istatistikler bölümündende anlaşılacağı üzere her geçen yıl artış gösteren uçak ve yolcu trafiğine paralel olarak ortaya çıkan ve çıkabilecek sıkıntıları giderebilmek amacıyla çalışmalar halen devam etmektedir.

Bulunduğu Şehir İzmir
Hizmete Giriş Yılı 1987
Havaalanı Statüsü Sivil
ICAO Kodu LTBJ
IATA ADB
Trafik Tipi İç/Dış Hat
Terminal Binasi Toplam Büyüklüğü 310.978m2
Coğrafi Koordinatları 38°17`21″N, 27°09`18″E
Hv.Al.Referans Kodu 4D+4E*

Havalimanımızda 16L-34R ve 16R-34L pistlerine bağlantısı olan sivil uçakların kullandığı taksiyollarından; “K” taksiyolunun genişliği banketler hariç 64 metre olup, diğer taksiyolları banketlerle birlikte 38 metre genisliğindedir.

DHMİ İzmir Adnan Menderes Havalimanı Başmüdürlüğü
Address : Adnan Menderes Havalimanı, Sarnıç Mevkii 35410 Gaziemir / İzmir, Türkiye
Telefon : +90232 274 26 26
Fax : +90232 274 20 02
E-mail : infoadnanmenderes@dhmi.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz