KAPADOKYA HAVALİMANI

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgedir. Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen ve ülkemizin en önemli tarihi ve turizm merkezlerinden biri olan KAPADOKYA YÖRESİ’ nin yüksek turizm potansiyeline cevap vermek üzere 15 Kasım 1998 tarihinde Nevşehir – Tuzköy Hava Meydanı ismiyle hizmete giren Havalimanımız adı 17 Aralık 1998 gün ve 235556 sayılı resmi gazetede yayımlandığı üzere Nevşehir – Kapadokya Havalimanı olarak değiştirilmiş ve uluslar arası sınır kapısı, ilan edilmişti.

Kapadokya Havalimanı Nevşehir’in Gülşehir ilçesinin Tuzköy mevkiinde bulunuyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehir merkezinden 25 km uzaklıkta bulunuyor. Nevşehir Kapadokya Havalimanı’nın toplam 3500 m²’lik ortak kullanımlı, 700.000 yolcu/yıl kapasiteli iç ve dış hatlar terminali mevcuttur. Ulaşım, ücretli yolcu servisi, taksi ve Rent A Car (araba Kiralama) ile sağlanmaktadır. Kapadokya Havalimanı Nevşehir’in yanı sıra çevre illerinde sivil hava ulaşımına açılan kapısı niteliğindedir. Havalimanına gelişlerinizde servisleri bekleme noktaları Nevşehir Üniversitesi ve Forum Kapadokya. Uçak kalkış saatinden birkaç saat öncesinde bu duraklardan birinde hazır bulunmanız gerekiyor.

Kapadokya Havalimanı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen uluslar arası nitelikteki Havalimanından biridir. Halihazır konumda her türlü sivil – askeri trafiğe uluslar arası standartlarda hizmet verecek alt yapı, üst yapı, tesisleri ile teknik donanım ve teçhizata sahip olup, uluslar arası sivil havacılık teşkilatı (ICAO) nın yaptığı sınıflandırma kriterlerine göre kategori I (CAT – I) niteliklerinde 24 saat esasına göre hizmet verilebilecek durumdadır.

Havalimanımıza Türk Hava Yolları A.O tarafından haftada 7 gün (günde 2 sefer) İstanbul Atatürk Havalimanına, Yine Türk Hava Yolları A.O tarafından haftada 3 gün (3.5.7.) günler İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına, uçak seferleri düzenlenmektedir.

Bulundugu Sehir : Nevşehir
Hizmete Giris Yili 1998
Havaalani Statüsü Sivil
ICAO Kodu LTAZ
IATA NAV
Trafik Tipi Iç / Dis Hat
Terminal Binasi Toplam Büyüklügü 3.500 m2
Cografi Koordinatlari 38°46`31″N, 34°31`36″E

DHMİ Nevşehir Kapadokya Havalimanı
Adres Tuzköyü Mahallesi, Nevşehir Kapadokya Havaalanı Girişi, 50900 Gülşehir/Nevşehir
Telefon 0384 421 44 55 (15 HAT)
Faks 0384 421 44 51
E-Posta infokapadokya@dhmi.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz