KONYA HAVALİMANI

Konya, Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir. Havayolu ulaşımı, 3.Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait askeri havaalanına ilave edilen sivil tesislerle sağlanmaktadır. Bu tesis 29.10.2000 tarihinde hizmete girmiş, 17 Nisan 2001 Tarihli 2001/2332 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile dış hatlar yolcu trafiğine açılmış olup, havaalanının yılık uçak kapasitesi 87.600 dür. Havaalanımız 196.000 m² alan üzerine kurulmuştur. Konya Havalimanı, şehrin Selçuklu ilçesinde; Konya il merkezinden 16 dakika uzaklıkta bulunuyor. İç ve dış hat uçuş trafiğine açık olan Konya Havalimanı, Konya’ya ve çevre illere ulaşım için oldukça popüler.

Konya Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşımınızı Havaş otobüsleri ile sağlayabilirsiniz. Taksiye kıyasla daha ekonomik bir alternatif olan Havaş otobüsleri ile yaklaşık 30 dakika süren konforlu bir yolculuğun ardından kendinizi şehrin merkezinde bulabilirsiniz. Terminal binası, İç Hat ve Dış Hat olarak ortak kullanılmakta, giden yolcu zemin kattan, gelen yolcu bodrum kattan çıkış yapmaktadır. Zemin katta, ortak salon, iç hat yolcu çıkış salonu, dış hat yolcu çıkış salonu ve VIP salonu; Bodrum katta, bagaj alım salonu ve idari bürolar bulunmakta, pasaport ve gümrük işlemleri yapılmaktadır.

Havaalanımız açıldığı günden 16 Mayıs 2002 tarihine kadar İdari ve Mali yönden Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermekteyken Genel Müdürlüğümüz Yönetim Kurulu Kararı ile 16 Mayıs 2002 gününden itibaren İdari ve Mali yönden Genel Müdürlüğümüze bağlı müstakil Havaalanı olarak hizmet vermektedir.


​​
Bulunduğu Şehir : Konya
Hizmete Giriş Yılı : 2000
Havalimanı Statüsü : Sivil / Askeri
ICAO Kodu : LTAN
IATA Kodu : KYA
Trafik Tipi : İç / Diş Hat
Terminal Binası Toplam Büyüklüğü : 24.175 m2
Coğrafi Koordinatları : 37°58`50″N, 32°33`45″E

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz