MARDİN HAVALİMANI

Mardin, Türkiye’nin güneydoğusundaki bir şehirdir. Türkiye Havalimanlarının işletilmesi ile Türkiye Hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir. Mardin havalimanı (DHMİ) tarafından 1999 yılı itibarıyla sivil havalimanı statüsünde hizmet vermeye başlamıştır. O yıllarda sadece haftanın bir günü Mardin-Ankara tarifeli seferi yapılırken, bugün Mardin-lstanbul, Mardin-Ankara; Mardin-izmir seferleriyle yüzde 100`e yakın doluluk yaşanıyor. Sadece yurt içi geliş-gidiş yapılmaktadır.

Mardin Havaalanı 14 Haziran 2011 tarihinde pistlerdeki tadilat çalışmalarından ötürü 2011 yılı sonuna kadar uçuş trafiğine kapatılmıştır. Teknik blok yapılıp kule yenilenmiştir. Günün şartlarına uygun cihazlarla donatılan Mardin Havalimanı`nda önce apron genişletildi. Ardından da teknik blok yapılıp sıfırdan kule yapıldı. Pisti de daha büyük uçakların kalkıp inmesi için uzatıldı. Böylece daha büyük boeing uçakların inmesine imkân sağlandı. Temmuz 2014’ten itibaren yeni terminale geçilmistir ve uluslararası bir havalimanı hâline getirilmiştir. Dış hat uçuşlarına açık olmasına rağmen sefer yoktur. Kızıltepe’ye 8 km, Nusaybin’e 66 km ve Midyat’a 75 km mesafededir.

Mardin Havalimanı şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Ulaşım büyük ölçüde kolaydır. Ulaşımı havayolu şirketlerinin servisleri ile veya minibüs, taksi, araç kiralama gibi seçenekleri değerlendirerek sağlayabilirsiniz.

Bulundugu Sehir : Mardin
Hizmete Giris Yili : 1999
Havaalani Statüsü : Sivil
ICAO Kodu : LTCR
IATA : MQM
Trafik : Tipi Iç Hat
Terminal Binasi Toplam Büyüklügü : 33.150 m2
Cografi Koordinatlari : 37°13`58″N, 40°38`26″E​

DHMİ Mardin Havalimanı Müdürlüğü
Adres : Turgut Özal Mah. Mardin Cad. Dış Kapı No:468 Kızıltepe/MARDİN
Telefon :  0 (482) 313 34 00
Faks : 0 (482) 313 34 04
E-Posta :  infomardin@dhmi.gov.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz