8.8 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 19, 2022
Ana Sayfa HAVALİMANLARI MUĞLA MİLAS – BODRUM HAVALİMANI

MUĞLA MİLAS – BODRUM HAVALİMANI

Milas, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir. Türkiye’nin, Ege Bölgesindeki en yoğun meydanlarından biri olan, resmi adı ile “Muğla Milas-Bodrum Havalimanı” 1997 yılında uluslararası trafiğe açılmıştır. Muğla Milas’a ulaşımda büyük bir katkı olan Muğla Milas – Bodrum Havalimanı pekçok vatandaşa hizmet etmektedir. Milas-Bodrum Havalimanı Muğla ilinde Bodrum ile Milas ilçeleri arasında bulunan uluslararası havalimanıdır. Bu nedenle Bodrum’a gitmek veya Bodrum’dan farklı şehirlere seyahat etmek için uçak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Muğla Milas Bodrum Havalimanı’ndan Muğla Merkez Menteşe’ye, Bodrum’a gitmek için Muğla Belediyesi Havaalanı Otobüslerinden MUTTAŞ kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Muğla ili sınırları içinde, Antik Karya’nın iki önemli şehri Milas ve Bodrum arasında yer almaktadır. Adını bu iki şehrin geniş tarihi mirasından alan havalimanı, bir iç hat bir dış hat terminali ile yılda üç milyona yakın yolcuya hizmet vermektedir. Proje ve yapım aşamasında, iki konu belirgin olarak öne çıkmış ve uzun süre tartışılmıştır. Bunlardan birisi, havalimanına verilecek olan isimdi. Uzun tartışmalardan sonra çözüm olarak havalimanına her iki ilçenin adı birden verilmiştir. Bugün Bodrum, tarihi ve arkeolojik değerleriyle tercih edilen bir tatil beldesi; Milas ise kültürel mirası ve çevresel zenginlikleri ile öne çıkan bir yerleşim merkezidir.

Sınırları içerisinde olduğu Milas ilçesi ve Bodrum’un isimlerini alan havalimanı, bu bölgede turizm sektörüne önemli bir ivme kazandırmıştır. Ayrıca Muğla ili dışında da Aydın’na bağlı olan Didim, Kuşadası, Söke gibi turizm merkezlerinin de ulaşımında çok önemli bir yer tutmaktadır. Havalimanı Bodrum’a 32 km, Milas’a 12 km, Muğla’ya 76 km ve Didim’e 82 km uzaklıktadır. Havalimanına önce Bodrum Havalimanı ismi verilmesi planlanmıştır, ancak coğrafi olarak Milas ilçesi sınırlarında yer aldığından Milaslılar itiraz etmişlerdir ve ismi Milas-Bodrum havalimanı olarak belirlenmiştir.

Havalimanının yapım aşamasındaki ikinci tartışma konusu ise çevrenin korunması ile ilgiliydi. Pist, taksi yolları ve binalar, başlangıçta denize daha yakın planlanmıştı ancak çevresel etki değerlendirmeleri ve sivil toplum örgütlerinin çabaları, havalimanının denizden daha içeride yer alan bugünkü pozisyonunda konumlandırılmasında önemli rol oynamıştır. Bu yolla, maliyetler belli ölçüde artsa da, ekolojik bir miras olan laguner alan Dalyan’ın yaşaması sağlanmıştır.

Muğla Milas-Bodrum Havalimanı, 01.04.1997 tarihinde hizmete açılmış olup o tarihte yapılan terminal binası ile iç ve dış hat yolcularına hizmet vermeye başlamıştır. 30 Nisan 1998 tarihinde, 14.686 m2 kapalı alana sahip 2.000.000 yolcu/yıl kapasiteli dış hatlar terminali yapılmış ancak zamanla iç hat trafiğinde büyük artış olduğundan bu dış hatlar terminali, iç hatlar ve dış hatlar olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yap-işlet-devret modeline göre 5.000.000 yolcu/yıl kapasiteli, 95.683 m2 kapalı alana sahip yeni bir dış hatlar terminal binası yapılarak 16.05.2012 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Bu tarih itibariyle 1998 tarihinde yapılan dış hatlar terminali iç hatlar terminaline dönüştürülmüş, 1997 tarihinde yapılan terminal ise tamamen sökülmüş ve hizmet dışı kalmıştır.

Bulunduğu Şehir: Muğla

Havaalanı Statüsü: Sivil
ICAO Kodu: LTFE
IATA: BJV
Trafik Tipi: İç / Dış Hat

Terminal Binası Toplam Büyüklüğü
İç Hatlar Terminali: 14.686m²
Dış Hatlar Terminali: 95.683m²

Coğrafi Koordinatları: 37°14`58¨N, 27°39`53¨E?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz