ZONGULDAK ÇAYCUMA HAVAALANI

Zonguldak Çaycuma Havalimanı, Türkiye’nin önemli taşkömürü rezervlerinin bulunduğu Zonguldak’ta yer alıyor. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Çaycuma Havalimanı, şehrin ulaşım ağında önemli bir yer tutuyor. Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıkta konumlanmış havalimanı, 2007 yılında sivil kategoride hizmete başlamıştır. Hem yurt içi hem dışı seferlerin gerçekleştirildiği havalimanında bir adet terminal yer alıyor. Türkiye’nin Zonguldak iline hizmet veren havalimanıdır. 1999’da kurulduktan ve 2002’de kapatıldıktan sonra 2007’de tekrar hizmete girmiştir.

Havalimanı 500.000 yolcu/yıl kapasiteli olup işleticisi Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. Havalimanında 1.430 metrekarelik terminal binası, 1.800×30 m ebatlarında ve 85 PCN mukavemetinde, beton (18/36) pisti; 60×18 m ebatlarında taksi yolu ve 39×80 m ebatlarındaki 1 uçak kapasiteli apronu, 40 adet araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır.

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda aktif şekilde karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan tek bir firma bulunmaktadır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’nda aktif şekilde karşılıklı uçuş seferleri düzenleyen ve havayolu uçak bileti satışı yapan havayolu firması Germania Airlines havayolu firmasıdır. Germania Airlines, havayolu uçak bileti satışını ve karşılıklı uçuş seferlerini Almanya ülkesinin Dortmund kentindeki Dortmund Havalimanı’na ve yine Almanya ülkesindeki Düsseldorf kentinde bulunan Düsseldorf Havalimanı’na gerçekleştirmektedir.

Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ayrılan terminal binasının toplam büyüklüğü 1.430 m2’dir. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’na ayrılan toplam alan içerisinde 1 adet pist, 1 adet apron, 1 adet taksirut, iç hatlar gelen yolcu terminali, iç hatlar giden yolcu terminali, dış hatlar gelen yolcu terminali, dış hatlar giden yolcu terminali bulunmaktadır. İç ve dış hatların tek bir alanda ortak faaliyet gösterdiği dış hatlar terminal alanının toplam büyüklüğü 1.400 m2’dir. İç hatlar terminalinin içerisinde check-in bankosu, adet gelen yolcu bagaj konveyörü, giden yolcu bagaj konveyörü, X-Ray cihazı ve metal kapı dedektörü bulunmaktadır.

Bunların dışında havayolu uçak bileti ve uçuş bilgilerinin kontrolü ve onaylanması işlemlerinin yapılacağı check-in alanı, bekleme salonu, V.I.P salon, 40 araç kapasiteli otopark, sağlık hizmeti, kafe ve restoran kategorisinde yer alan donanımlı kafeterya, 1 adet ortak kullanıma açık banka ATM’si, 1 adet rent a car ofisi, uçuş saatlerinin beklenmesi süresince gezilebilecek hediyelik eşya mağazaları, güvenlik noktası, idari işlem ve yardım destek bürosu, bagaj bekleme işlemleri için bagaj bölümü bulunmaktadır.

Genel Bilgiler
Bulunduğu Şehir Zonguldak
Hizmete Giriş Yılı 2007
Havaalanı Statüsü Sivil
ICAO Kodu LTAS
IATA ONQ
Trafik Tipi

Terminal Binası Toplam Büyüklüğü 1. 430 m2
Coğrafi Koordinatları 43°30`23″N, 32°05`19″E”

Teknik Bilgiler ve Kolaylıklar
İntifa DHMİ
Terminal İşletmecisi Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret A. Ş.
Şehre Uzaklık 8 Kilometre
Ulaşım –
Yükseklik (AMSL) 43. 96 FT (13. 40)
İtfaiye Kategorisi CAT VI
VIP Var
Otopark 40 Araç

Adres: Saltukova Yolu, 67970 Hacılar/Çaycuma/Zonguldak
Kodu: ONQ
Rakım: 4 m
Telefon: (0372) 618 24 57
Açıldığı tarih: 2007
Sunulan Hizmetler: Zonguldak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz